Konference

ČESKÁ SPOLEČNOST A KULTURA V OSMDESÁTÝCH LETECH DVACÁTÉHO STOLETÍ

Praha, 5. - 6. 12. 2014

Historické muzeum Národního muzea - Ústav etnologie FF UK

Call for Papers a přihlášku na konferenci naleznete v příloze.

PERSPECTIVES ON CONTEMPORARY LEGEND
THE ISCLR 32 CONFERENCE, PRAGUE, JUNE 3-8, 2014

One of the largest international conference events ever conducted in Czech ethnology/anthropology since the 1992 EASA 2nd Biennal Conference in Prague and the largest ethnological conference ever organized at the Faculty of Arts, Charles University in Prague has just finished.

Thanks to all our 54 colleagues from 16 nations who during 6 days of the conference presented 38 papers divided to 9 thematical panels. You can find the Program, Conference Brochure with all abstracts and list of participants (54 pages), Welcome from the Organizer and short article about the conference published in journal Slovak Ethnology attached (.pdf format).

We are also proud to announce that "Dr David Buchan Student Essay Prize" for years 2013-2014 for the best student essay that combines research and analysis has been awarded to Mgr Adriana Kábová, who graduated in Ethnology at our Institute. Congratulations!

Informal photo gallery from the conference made by Mgr Jan Pohunek can be found here:

For further information please contact Dr. Petr Janeček at petr.janecek@ff.cuni.cz or 00420731728995.

OBECNÉ INFORMACE
Mezi pravidelně pořádané akce patří konference a workshopy organizované ve spolupráci s katedrou etnologie a kulturní antropologie Univerzity ve Wrocławi, pořádané každoročně v Polsku nebo České republice.

Nedílnou součástí aktivit ÚE jsou již tradičně pravidelné krátkodobé přednáškové cykly předních zahraničních etnologů a kulturních antropologů (např. prof. L. Pospíšil, Yale University, USA, prof. Z. Salzmann, University of Massachusetts, USA).
Pracovníci Ústavu etnologie se dále pravidelně zúčastňují řady mezinárodních i domácích vědeckých konferencí, seminářů a workshopů (např. Velká Británie, Španělsko, Polsko, Německo, Mexiko).
ÚE se dále podílí na odborné přípravě etnologických muzejních výstav, především ve spolupráci s Etnografickým oddělením Historického muzea Národního muzea.
ISCLR 2014 program_0.pdf108.31 KB
ISCLR_2014_Conference_Brochure.pdf306.03 KB
Welcome from the Organizer ISCLR 2014.doc50 KB
Perspectives on Contemporary Legend Prague 2014.pdf200.78 KB